K177 HWY over Nickel Creek
Good Condition14 years old482 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Chase |
| Location | 10.52 Mi N Butler Coln |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Nickel Creek |
| Coordinates | 38.21889, -96.56722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 142.4 ft (43.4 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 490.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 482 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700090741 |