Us183 HWY over Big Creek Drainage
Good Condition56 years old3,581 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Ellis |
| Location | 8.57 Mi N Rush Coln |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Big Creek Drainage |
| Coordinates | 38.82083, -99.31861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Area | 208.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,581 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300260451 |