Us183 HWY over Big Creek
Good Condition56 years old5,714 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Ellis |
| Location | 10.76 Mi N Rush Coln |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 38.85250, -99.31806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 312.7 ft (95.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1334.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,714 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300260481 |