US 183 HWY over Local Road
Good Condition56 years old5,714 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Ellis |
| Location | 10.50 Mi N Rush Coln |
| Carries | US 183 HWY |
| Crosses | Local Road |
| Coordinates | 38.84861, -99.31833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 119 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,714 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300260471 |