Us183 Bypass over Big Creek
Fair Condition73 years old5,195 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Ellis |
| Location | 0.64 Mi W Jct U183/u183y |
| Carries | Us183 Bypass |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 38.86250, -99.32972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 241.1 ft (73.5 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1,029 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,195 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9999183Y0260531 |