Us183 Bypass over Big Creek
Fair Condition60 years old3,622 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Ellis |
| Location | 0.14 Mi NW Jct Old 40 HWY |
| Carries | Us183 Bypass |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 38.88500, -99.35444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 290.4 ft (88.5 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 1672.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,622 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9999183Y0260561 |