Us183 Bypass over Rs1977 Up Rr Old Us40
Good Condition60 years old3,673 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Ellis |
| Location | 2.84 Mi NW Jct U183/u183y |
| Carries | Us183 Bypass |
| Crosses | Rs1977 Up Rr Old Us40 |
| Coordinates | 38.88250, -99.35444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 545.3 ft (166.2 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 2326.8 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,673 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9999183Y0260551 |