Us183 Bypass over Big Creek Drainage
Good Condition60 years old3,673 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Ellis |
| Location | 2.60 Mi NW Jct U183/u183y |
| Carries | Us183 Bypass |
| Crosses | Big Creek Drainage |
| Coordinates | 38.87889, -99.35389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 171.9 ft (52.4 m) |
| Deck Area | 670.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,673 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9999183Y0260541 |