Ky 1932 over I-264
Fair Condition34 years old26,099 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.65 Mi N Of Ky 155 |
| Carries | Ky 1932 |
| Crosses | I-264 |
| Coordinates | 38.22833, -85.63611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 286.1 ft (87.2 m) |
| Max Span | 150.6 ft (45.9 m) |
| Deck Width | 107.3 ft (32.7 m) |
| Deck Area | 2851.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,099 (2023) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 19 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00434N |