I-64 WB Ramp over I-64 EB
Fair Condition57 years old65,180 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.0 Mi E Of In State Line |
| Carries | I-64 WB Ramp |
| Crosses | I-64 EB |
| Coordinates | 38.27611, -85.80917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 664.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65,180 (2017) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 056B00278N |