I-64 over Ns Railroad
Fair Condition57 years old65,180 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.4 Mi E Of I-264 |
| Carries | I-64 |
| Crosses | Ns Railroad |
| Coordinates | 38.27722, -85.79889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2662.4 ft (811.5 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 23290.0 sq m |
| Main Spans | 30 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65,180 (2017) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 056B00284N |