I-64 over Ohio River W Water ST
Fair Condition65 years old80,030 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Floyd |
| Location | 00.11 E SR 111 |
| Carries | I-64 |
| Crosses | Ohio River W Water ST |
| Coordinates | 38.27895, -85.82215 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Thru |
| Total Length | 2052.8 ft (625.7 m) |
| Max Span | 799.9 ft (243.8 m) |
| Deck Width | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Area | 9197.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80,030 (2011) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034520 |