I-64 over Ns Rr 27th ST & Lannan
Fair Condition56 years old65,180 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.9 Mi E Of I-264 |
| Carries | I-64 |
| Crosses | Ns Rr 27th ST & Lannan |
| Coordinates | 38.27528, -85.79083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1014.8 ft (309.3 m) |
| Max Span | 132.9 ft (40.5 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 8876.9 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65,180 (2017) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 056B00283N |