I-265 SB over Ky 146 & Csx Railroad
Fair Condition50 years old29,721 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 2.1 Mi S Of Ky 1447 |
| Carries | I-265 SB |
| Crosses | Ky 146 & Csx Railroad |
| Coordinates | 38.28611, -85.51444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 415.7 ft (126.7 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 2115.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,721 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00289L |