Ky 3084 over I-265
Fair Condition42 years old14,843 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1 Mi E Of English Sta RD |
| Carries | Ky 3084 |
| Crosses | I-265 |
| Coordinates | 38.27000, -85.50111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 308.1 ft (93.9 m) |
| Max Span | 101.4 ft (30.9 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 2629.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1984 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,843 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00339N |