Ky 1065 over Csx Railroad & Ky 3080
Fair Condition51 years old28,629 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.5 Mi E Of Ky 1020 |
| Carries | Ky 1065 |
| Crosses | Csx Railroad & Ky 3080 |
| Coordinates | 38.12889, -85.74083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 940.3 ft (286.6 m) |
| Max Span | 107.6 ft (32.8 m) |
| Deck Width | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Area | 7394.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,629 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00290N |