Ky 841 WB over Csx Railroad
Fair Condition41 years old32,617 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.6 Mi E Of Ky 1020 |
| Carries | Ky 841 WB |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 38.11806, -85.73750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 328.1 ft (100 m) |
| Max Span | 91.2 ft (27.8 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 1,320 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,617 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00362L |