Ky 841 over Wilson Creek
Fair Condition41 years old56,176 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.35 Mi W Of Ky 1020 |
| Carries | Ky 841 |
| Crosses | Wilson Creek |
| Coordinates | 38.11722, -85.75472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 212.3 ft (64.7 m) |
| Deck Area | 731.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56,176 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00360N |