Ky 1065 over I-65
Poor Condition45 years old25,143 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.15 Mi W Of Ky 61 |
| Carries | Ky 1065 |
| Crosses | I-65 |
| Coordinates | 38.13694, -85.70694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 432.1 ft (131.7 m) |
| Max Span | 172.6 ft (52.6 m) |
| Deck Width | 111.2 ft (33.9 m) |
| Deck Area | 4464.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,143 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00307N |