I-65 SB On Ramp over Southern Ditch
Fair Condition41 years old132,809 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | At I-65 Ky 1065 To I-65S |
| Carries | I-65 SB On Ramp |
| Crosses | Southern Ditch |
| Coordinates | 38.13444, -85.70667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 176.2 ft (53.7 m) |
| Max Span | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 929.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 132,809 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00384N |