I-65 over Csx Rr & Northern Ditch
Fair Condition38 years old141,988 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 3.0 Mi S Of I-264 |
| Carries | I-65 |
| Crosses | Csx Rr & Northern Ditch |
| Coordinates | 38.15194, -85.71472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 436.0 ft (132.9 m) |
| Max Span | 119.8 ft (36.5 m) |
| Deck Width | 284.4 ft (86.7 m) |
| Deck Area | 11522.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 141,988 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00386N |