Ky 841 WB over P&l Railway
Fair Condition45 years old18,384 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.3 Mi E Of US 31w |
| Carries | Ky 841 WB |
| Crosses | P&l Railway |
| Coordinates | 38.09139, -85.87028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.6 ft (51.7 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 780.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,384 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00314L |