Ky 841 WB over Pond Creek
Fair Condition45 years old18,384 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.9 Mi E Of US 31w |
| Carries | Ky 841 WB |
| Crosses | Pond Creek |
| Coordinates | 38.08889, -85.86028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 185.7 ft (56.6 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 747.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,384 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00316L |