Woodridge DR over Ky 841
Fair Condition46 years old6,167 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.2 Mi S Of Ky 907 |
| Carries | Woodridge DR |
| Crosses | Ky 841 |
| Coordinates | 38.08944, -85.86389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 276.2 ft (84.2 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 1364.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,167 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00315N |