Ky 841 WB over Watsonville RD
Poor Condition41 years old26,999 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.5 Mi E Of Stonestreet |
| Carries | Ky 841 WB |
| Crosses | Watsonville RD |
| Coordinates | 38.10444, -85.81694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 542.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,999 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00355L |