Ky 841 EB over Stonestreet RD
Fair Condition42 years old18,384 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 3.1 Mi E Of US 31w |
| Carries | Ky 841 EB |
| Crosses | Stonestreet RD |
| Coordinates | 38.09944, -85.82444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.6 ft (58.1 m) |
| Max Span | 101.4 ft (30.9 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 766.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,384 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00354R |