Ky 1020 over Wilson Creek
Fair Condition37 years old4,785 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 200 Ft S Of Fairdale RD |
| Carries | Ky 1020 |
| Crosses | Wilson Creek |
| Coordinates | 38.11194, -85.74750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 129.6 ft (39.5 m) |
| Deck Area | 248.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,785 (2019) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00419N |