I-265 over Trib To Mcneely Lake
Fair Condition39 years old76,011 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 3.7 Mi N Of I-65 |
| Carries | I-265 |
| Crosses | Trib To Mcneely Lake |
| Coordinates | 38.11944, -85.63528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 252.0 ft (76.8 m) |
| Deck Area | 768 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 76,011 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00370N |