I-265 SB over Ky 864(beulah Church Rd)
Fair Condition39 years old37,221 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 4.8 Mi N Of I-65 |
| Carries | I-265 SB |
| Crosses | Ky 864(beulah Church Rd) |
| Coordinates | 38.12500, -85.61472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 150.9 ft (46 m) |
| Max Span | 146.0 ft (44.5 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 607.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,221 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00372L |