Smyrna PKWY over I-265
Fair Condition40 years old12,623 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.3 Mi S Of Ky 2845 |
| Carries | Smyrna PKWY |
| Crosses | I-265 |
| Coordinates | 38.11806, -85.64361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 281.8 ft (85.9 m) |
| Max Span | 96.5 ft (29.4 m) |
| Deck Width | 91.2 ft (27.8 m) |
| Deck Area | 2388.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,623 (2018) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00369N |