S Park RD over I-65 & Ramps
Fair Condition45 years old4,034 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.8 Mi E Of Minor LN |
| Carries | S Park RD |
| Crosses | I-65 & Ramps |
| Coordinates | 38.11917, -85.70194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 384.8 ft (117.3 m) |
| Max Span | 159.1 ft (48.5 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 1689.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,034 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00306N |