Ky 1747 over Greasy Ditch
Fair Condition38 years old31,278 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.20 Mi N Of I-65 |
| Carries | Ky 1747 |
| Crosses | Greasy Ditch |
| Coordinates | 38.15722, -85.71361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 96.5 ft (29.4 m) |
| Deck Area | 779.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,278 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00385N |