Ky 6319 over Greasy Ditch
Fair Condition42 years old871 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 145 Ft S Of Ky 1747 |
| Carries | Ky 6319 |
| Crosses | Greasy Ditch |
| Coordinates | 38.15667, -85.71444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 56.8 ft (17.3 m) |
| Max Span | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 273.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 871 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00430N |