I-65 NB Off Ramp over I-65 & SB Ramps
Fair Condition38 years old129,829 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | At I-264 I-65 N To Frgrd |
| Carries | I-65 NB Off Ramp |
| Crosses | I-65 & SB Ramps |
| Coordinates | 38.19333, -85.73194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 551.8 ft (168.2 m) |
| Max Span | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 1597.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 129,829 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00397N |