I-65 SB Ramp over I-264 & Ramps
Fair Condition37 years old6,633 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.8 Mi S Of Crittenden |
| Carries | I-65 SB Ramp |
| Crosses | I-264 & Ramps |
| Coordinates | 38.19028, -85.73028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 356.3 ft (108.6 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 999.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,633 (2021) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 19 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00420N |