I-65 SB Off Ramp over I-65 NB Off Ramp
Fair Condition38 years old129,829 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | At I-264 I-65S To I-265W |
| Carries | I-65 SB Off Ramp |
| Crosses | I-65 NB Off Ramp |
| Coordinates | 38.19167, -85.73222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 316.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 129,829 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00398N |