Ky 1703 over S Fork Beargrass Creek
Fair Condition34 years old18,362 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.35 Mi N Of I-264 |
| Carries | Ky 1703 |
| Crosses | S Fork Beargrass Creek |
| Coordinates | 38.20556, -85.69306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.6 ft (21.2 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 85.3 ft (26 m) |
| Deck Area | 551.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,362 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00433N |