I-264 over Ky 155 (taylorsville Rd)
Fair Condition33 years old163,305 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.3 Mi E Of US 31e |
| Carries | I-264 |
| Crosses | Ky 155 (taylorsville Rd) |
| Coordinates | 38.22167, -85.65111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 260.2 ft (79.3 m) |
| Max Span | 130.2 ft (39.7 m) |
| Deck Width | 167.0 ft (50.9 m) |
| Deck Area | 4036.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 163,305 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 9 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00438N |