Ky-368 over Lecomptes Creek
Fair Condition51 years old772 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .25 Mi West Of Jct Ky 227 |
| Carries | Ky-368 |
| Crosses | Lecomptes Creek |
| Coordinates | 38.28889, -84.71000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 145.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 772 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00086N |