Ky-227 over Lecomptes Run
Fair Condition43 years old762 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 50 N Of Jct Ky 1059 |
| Carries | Ky-227 |
| Crosses | Lecomptes Run |
| Coordinates | 38.29639, -84.71111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 94.5 ft (28.8 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 358.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 762 (2020) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00092N |