Ky 1689 over Lecomptes Run
Good Condition8 years old138 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .40 Mi West Of Jct Ky 227 |
| Carries | Ky 1689 |
| Crosses | Lecomptes Run |
| Coordinates | 38.27250, -84.70611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.2 ft (21.7 m) |
| Max Span | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 167.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 138 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00153N |