Ky-608 over Rays Fork
Poor Condition43 years old85 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 1.2 Mi E Of Owen Co.ln. |
| Carries | Ky-608 |
| Crosses | Rays Fork |
| Coordinates | 38.43306, -84.61139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 119.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 85 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00094N |