Ky-608 over Eagle Creek
Fair Condition43 years old85 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | E Of Owen Co. Ln. |
| Carries | Ky-608 |
| Crosses | Eagle Creek |
| Coordinates | 38.43056, -84.62444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 179.1 ft (54.6 m) |
| Max Span | 69.2 ft (21.1 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 415.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 85 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00097N |