I-75 Northbound over Pokeberry Road
Fair Condition19 years old22,442 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 2.3 Mi N. Of Ky 32 |
| Carries | I-75 Northbound |
| Crosses | Pokeberry Road |
| Coordinates | 38.41167, -84.58000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 170.3 ft (51.9 m) |
| Max Span | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 986.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,442 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00145R |