Ky-32 over Lytles Creek
Fair Condition26 years old73 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .2 Mi W Jct Ky 1636 |
| Carries | Ky-32 |
| Crosses | Lytles Creek |
| Coordinates | 38.39389, -84.63556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 54.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 73 (2020) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00134N |