Ky-32 over Mcconnells Run
Fair Condition41 years old712 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .25m E Of Ky1688 |
| Carries | Ky-32 |
| Crosses | Mcconnells Run |
| Coordinates | 38.28972, -84.64361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 71.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 712 (2023) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00102N |