Ky-1688 over Mcconnell Run
Fair Condition29 years old1,086 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .2 Mi. W Jct Ky 32 |
| Carries | Ky-1688 |
| Crosses | Mcconnell Run |
| Coordinates | 38.28528, -84.64333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 350.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,086 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00129N |