Duvall Station RD over Mcconnell Run
Fair Condition34 years old291 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 2.3 Mi E-ky 227 |
| Carries | Duvall Station RD |
| Crosses | Mcconnell Run |
| Coordinates | 38.27750, -84.65306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 93.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 291 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00075N |