I-75 South over Ns (cno&tp) System
Fair Condition32 years old25,877 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .09 Mi.s Jct Ky 620 Nbl |
| Carries | I-75 South |
| Crosses | Ns (cno&tp) System |
| Coordinates | 38.26444, -84.55333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 309.1 ft (94.2 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Area | 1,884 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,877 (2016) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00121L |