Ky-620 over I 75
Fair Condition64 years old8,453 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .4 Mi E. Of S. Jct US 25 |
| Carries | Ky-620 |
| Crosses | I 75 |
| Coordinates | 38.27639, -84.55750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 295.9 ft (90.2 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 1001.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,453 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105B00077L |